Osuszanie wełny, czyli jak wysuszyć zamokłą wełnę mineralną


Wełna mineralna to bez wątpienia najpopularniejszy materiał izolacyjny budynków. Doskonale izoluje przed hałasem, zimnem oraz nadmiernym gorącem. Zazwyczaj wełnę mineralną wykorzystuje się do ocieplania dachów. Materiał ten posiada wiele zalet, ale trzeba również na niego uważać, ponieważ bardzo źle znosi wilgoć. Dlatego lepiej, by nie miała żadnego kontaktu z wodą, ponieważ jej suszenie bywa problematyczne.

O zaletach wełny można mówić wiele i długo. Kiedy się zdecydujemy na jej montaż, trzeba jednak wiedzieć, że źle reaguje na wodę i wilgoć. Oczywiście, że pewnych sytuacji jest trudno uniknąć, dlatego warto wiedzieć, jak wykonać osuszanie wełny.

Osuszanie wełny – wełna a woda

Nie ma co ukrywać, że wpływ wody na wełnę mineralną jest negatywny. Niestety wilgoć sprawia, że przestaje ona spełniać swoje funkcje. Tak naprawdę, już niewielka ilość wody może sprawić, że wełna straci swoje właściwości izolacyjne, a zamoczona źle wpływa również na drewno, które znajduje się w jej sąsiedztwie. Połączenie wełny i wody może powodować uszkodzenie konstrukcji budynku. Jak rozpoznać, że wełna miała kontakt z wodą? Proste – jeśli nasze rachunki za ogrzewanie domu staną się wyższe, w pomieszczeniu będzie wyczuwalna wilgoć, a na ścianach zaczną wychodzić zacieki, pleśń lub grzyb. To sygnał, że nasza izolacja miała kontakt z wodą i lepiej jak najszybciej podjąć kroki zaradcze.

Osuszanie wełny – suszymy izolację

Zanim podejmiemy się jakichkolwiek prac, musimy wiedzieć, że mokrej wełny mineralnej nie można montować. Jeśli ulegnie ona zamoczeniu podczas transportu, należy rozpocząć osuszanie wełny od razu – rozłożyć i dać czas, by wyschła. Może to trwać bardzo długo, ale lepiej tak, niż potem mielibyśmy walczyć z problemami, które przyszłyby po montażu mokrej wełny. Plus jest taki, że zamoknięta wełna mineralna nie traci swoich właściwości na stałe, ale trzeba jednak wiedzieć jak prawidłowo przeprowadzić osuszanie wełny.

Jak ją wysuszyć? Suszenie wełny może trwać długo. Istnieją jednak sposoby, aby nieco to suszenie przyśpieszyć. Wełnę należy rozłożyć w suchym, ciepłym miejscu. Czas suszenia znacznie się skróci, jeśli w pomieszczeniu, w którym następuje osuszanie wełny, wywołamy ruch powietrza. Pomocne w tym będą specjalistyczne dmuchawy. Dużo większy problem będzie, jeśli woda wkradła się do już zamontowanej wełny. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zrobienie pomiaru jej zawilgocenia, które wykonują specjalistyczne firmy, zdemontować ją, wysuszyć i zamontować ponownie.